B.I.D. services
kostkaFinancování vodárenské infrastruktury

Sektor českého vodárenství se v roce 2011 nevyvíjel dobře. Největší ranou je asi zastavení financování 44 významných projektů z prostředků OPŽP. Ty Evropská komise odmítá uvolnit a vyžaduje kontroly, které zhodnotí správnost čerpání dotací. Na výsledek si budeme muset počkat až na přelom ledna a února. O konečných důsledcích, které by byly způsobeny neproplacením evropských peněz na některé projekty, můžeme pouze spekulovat. Zvláštní jednání vede také česká strana s Evropskou komisí ohledně několikamiliardového trendu na pražskou ČOV. V každém případě je tento dotační program značně zproblematizován – dosud bylo reálně proplaceno jen nepatrné procento plánované alokace!

Vodné a stočné letos výrazně zdraží, v průměru o 10%, a to hlavně kvůli zvýšení DPH z 10% na 14%. DPH však poroste i v dalším roce – na 17,5%, ale hovoří se i o 19 nebo 20 procentech. Provozovatelé budou pod tlakem nuceni hledat takové formy financování svého provozu, které v budoucnu nepovedou ke skokovému zdražování vodného a stočného. To vše při zachování kvality vody a poskytovaných služeb. Netřeba dodávat, že vysoká cena vody vede již nyní k citelnému snižování odběrů.

S postupem času se také začínají objevovat pochybnosti, zda města a obce udělala správná rozhodnutí, když si provozování vodárenské infrastruktury neponechala ve své kompetenci. Tyto skutečnosti se pak stávají problémem při snaze o získání dotací. Po období uzavírání provozních smluv může nastat trend, kdy municipality budou chtít nazpět svou infrastrukturu z  vodárenských společnostech či nebudou prodlužovat provozním společnostem smlouvy a infrastrukturu si budou provozovat ve své režii.

Co bude znamenat pro vodárenský sektor případné zastavení dotací z EU? Jak na tuto skutečnost zareaguje Ministerstvo životního prostředí? Z jakých zdrojů je možné financovat obnovu VaK? Jaké jsou zkušenosti měst a obcí s provozováním vlastní vodárenské infrastruktury? Jak si mohou vodárenské společnosti vylepšit své rozpočty pomocí inovací? Tyto a další otázky se Vám pokusí zodpovědět další ročník tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury.

Na setkání s Vámi se těší za společnost B.I.D. services

Helena Sochrová a Vojtěch Zelenka

Financování vodárenské infrastruktury
Program
Sbornik
<<    10 / 2021    >>
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31