B.I.D. services
kostkaFinancování vodárenské infrastruktury 2013

V uplynulém roce se v České republice znovu začaly ozývat hlasy volající po vzniku jednotného vodárenského regulátora. V současné době jsou pravomoce k regulaci českého vodárenství roztříštěny mezi čtyři ministerstva, částečně mají regulaci také co říkat kraje či města. Evropská komise spojuje zřízení nové instituce se získáním evropských dotací v programovém období 2014 – 2020. Vznik vodárenského regulátora by přitom mohl vyřešit některé palčivé problémy, se kterým se české vodárenství v současné době potýká. Na druhou stranu by mohla nová instituce opět přinést zbytečnou evropskou byrokracii nehledě na problematiku regulace vlastníků a provozovatelů, kterých jsou v České republice (na rozdíl od ostatních evropských států) tisíce. 

V posledních letech se také objevuje trend, kdy pod sebe municipality z nejrůznějších důvodů znovu přebírají kompetence nad provozováním infrastruktury od soukromých společností. Důvodem může být ať už nespokojenost s poskytovanými službami či nedostatečné obnovování infrastruktury, tak i odtok zisků mimo Českou republiku. Města a obce se tak snaží najít cestu z problémů pomocí vzniku nových akciových společností, kde jsou výhradními vlastníky akcií municipality. Tyto společnosti si od tohoto kroku slibují jak možné snížení vodného a stočného, tak i větší kontrolu nad obnovou infrastruktury. Otázkou však zůstává, zda města a obce disponují dostatečným „know-how“. Existují však i případy kvalitně nastavených modelů spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem, kdy soukromý provozovatel provozuje infrastrukturu dle představ vlastníků a k všeobecné spokojenosti koncových zákazníků.

V českém vodárenství je neustále mnoho témat k diskuzi. Přijďte na tato témata diskutovat se zástupci ministerstev, vodárenských společností a municipalit. Srdečně Vás zveme na další ročník konference Financování vodárenské infrastruktury.

Na setkání s Vámi se těší za společnost B.I.D. services

Vojtěch Zelenka a Helena Sochrová

Financování vodárenské infrastruktury 2013
Program
Sbornik
<<    07 / 2021    >>
PÚSČPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Partneři:
Grant Thornton
Havel & Partners
CSOB
STAVOKA KOSICE

Mediální partneři:
Vodní hospodářství Vodárenství.com
Businessinfo Ceska informacni agentura, s.r.o.
Edumenu EurActiv.cz - STARÉ NEPOUŽÍVAT!!!!!!